7/04/2016

Trend ze szczyptą retro - vintage pants
W tym roku w sieciówkach oprócz kulotów pojawił się również inny typ spodni ze szczyptą retro. Szczerze mówiąc, kuloty chyba niewielu kobietom pasują, a co za tym idzie podobają się. Mi osobiście nie przypadły do gustu. 

Obok kolutów w wielu sklepach zobaczymy tzw. vintage pants, czyli spodnie z wyższym stanem, o szerokich, lekko zwężających się do dołu nogawkach. 

Tego typu spodnie, tylko o nogawce niebotycznie nieraz szerokiej czy ozdobionej plisami, kokardkami itp. pojawiły się już w pierwszym 10-leciu XX wieku. Z czasem stawały się mniej udziwnione. W latach 20-stych nosiły je wyzwolone flapperki, w latach 30-stych uosabiały nowoczesny szyk i elegancję. Jednak dopiero w latach 40-stych tego typu spodnie stały się masowe. Zaczęły wówczas występować w dwóch wersjach - wygodnej do pracy czy uprawiania sportu i eleganckiej. Ta druga wersja owych spodni była również popularna w latach 50-tych i 70-tych. Naturalnie z nogawką tych spodni na przestrzeni lat bywało różnie (raz była węższa, raz bardo szeroka), jednak stale niezmienny był wysoki stan, dopasowanie w biodrach i luźny fason niżej.

O takich spodniach marzyłam w okresie, kiedy ubierałam się w stylistyce vintage. Choć już dzisiaj trudno o mnie powiedzieć kobieta retro, to nadal jest we mnie spora doza niecodzienności i bardzo lubię takie unowocześnione stare fasony ubrań. 

Nic więc dziwnego, że zakupiłam vintage pants w dwóch kolorach - czarnym i białym. Moje stylizacje z tymi spodniami pokażę w kolejnym poście; opiszę też z czym je nosić, bo nie są to spodnie, które można ubrać do czegokolwiek.

Pod spodem mała foto-historia vintage pants.Panty w roku 1910. Nogawki są bardzo szerokie i wszyte tak, że przypominają spódnicę.

Panty w latach 20-stych. Stare pokolenie się krzywiło - kobieta i spodnie! 
Trzeba było mieć odwagę, żeby je nosić.Lata 30-ste. Panty w wersji marynarskiej, na lato. W sam raz na wypoczynek w modnych europejskich kurortach.Lata 30-ste. Panty w wersji eleganckiej. Na zdjęciu sama Coco Chanel.Lata 30-ste. Modny styl a'la garconne (chłopczyca). Panty grają pierwsze skrzypce, ale
wciąż wiele kobiet z mniejszych miast nie odważyłoby się ich ubrać. Dominują 
sukienki i spódnice.Fantazyjne panty z lat 30-stych. Tylko dla kobiet z dużych miast.Lata 40-ste. Panty a'la ogrodniczki do pracy fizycznej.Lata 40-ste. Panty do noszenia na co dzień, do uprawiania sportu.


Lata 40-ste. Panty lubią nosić nastolatki i młode kobiety.


Koniec lat 40-stych, początek 50-tych. Panty zaczynają dominować w wersji eleganckiej, w połączeniu z gładką lub wzorzystą koszulą.Lata 40-ste i 50-te. Po panty sięgają popularne wówczas aktorki. Kolejno na zdjęciach:
Lauren Bacall, Vivien Leigh, Katharine Hepburn.Panty w latach 70-tych. Modne są zarówno te jak rybaczki zaczerpnięte z roboczych spodni
z lat 40-stych, jak i te z elegancko zaznaczoną talią.


Źródło zdjęć - pinterest.com


Copyright © 2017 Szafa Angeli