2/19/2017

Klasyka w szafie - tweedowy płaszczWitajcie :-) Dziś kolejny post ze serii "klasyka w szafie". Tym razem co nieco o tweedzie.

Mianem tweedu określa się tkaniny wełniane wytwarzane z grubej przędzy zgrzebnej. Tweed może mieć różne wzory, kolory oraz grubość, w zależności od jego przeznaczenia (np. gruby na płaszcze, cienki na spódnice).
Tweed był wytwarzany od wieków w Szkocji, a ok. 1830 r. dotarł do Londynu, bardzo szybko zyskując popularność i elitarny charakter, który zachował do dnia dzisiejszego.
Kolejny etap w swojej karierze tweed przeszedł w 1954 r., kiedy Coco Chanel w odpowiedzi na pompatyczny styl Diora stworzyła prosty, pudełkowy, tweedowy żakiet.
Ten, inspirowany męską marynarką, zapewniający kobietom swobodę żakiecik, stał się jednym ze znaków rozpoznawczych Chanel. Tweedowy żakiet z pierwotnie okrągłym dekoltem i dwoma rzędami kieszeni szybko doczekał się wielu modyfikacji. Pod spodem dwie z nich (lata 50-te i 60-te).


Jednak już w latach 70-tych tweedowy żakiecik, który Chanel łączyła z ołówkową spódnicą z tej samej tkaniny, zaczął trącić myszką. Dopiero w latach 80-tych Karl Lagerfeld nadał mu współczesnego charakteru, dzięki czemu wrócił do mody.
Obecnie odmłodzony tweedowy żakiecik Chanel (lub a'la Chanel)należy do tzw. klasyków.
Za życia Mademoiselle ów tweedowy żakiet był szykowny, ale równocześnie swobodny. Dziś postrzegamy go jako coś niezwykle eleganckiego i by nadać mu odrobinę nonszalancji zestawiamy np. z jeansami. 

Jeśli nie odpowiada wam tak klasyczna tweedowa elegancja, może bardziej przekonujące okaże się inne wcielenie tweedu.

W latach 70-tych w USA rodzi się tzw. styl preppy (w wolnym tłumaczeniu 'panienka z dobrego domu'). Dobrze sytuowani studenci zaczęli odróżniać się od innych ludzi eleganckim, a jednocześnie swobodnym stylem ubioru, czerpiącym z elitarnych sportów, jak jeździectwo, łowiectwo, wioślarstwo czy tenis. 


   

Naturalnie, tweed we wszelkiej postaci wpisał się w ten styl znakomicie i do dziś dnia, obok pikowanych kamizelek, kraciastych koszul czy kaloszy marki hunter jest sztandarowym elementem preppy. 
Tweedowe stroje w tym typie bliskie są również tzw. brytyjskiemu stylowi.
Tweed to klasyczna tkanina, którą warto wzbogacić zawartość naszej szafy, zwłaszcza że możemy wybrać dowolny typ odzienia, koloru czy wzoru. 

Ja wybrałam tweedowy płaszcz, ale szukam również tweedowej marynarki z łatami na łokciach w stylu preppy. Być może w tym roku uda mi się znaleźć tę idealną :-) 

Na razie muszę się jednak zadowolić tweedowym płaszczem, który zakupiłam niedawno w Orsay. Kupiłam go z myślą o zestawieniu z kaloszami hunter, ale jak widać na poniższych zdjęciach świetnie sprawdza się również w wersji eleganckiej.
Tweed jest bardzo uniwersalną tkaniną, którą można zestawiać na różne sposoby i zawsze nadaje stylizacji klasy.


Copyright © 2017 Szafa Angeli